תחרות כתיבה | הַגְּזֻזְטְרָה

בין אדם למקום או בין אדם לחברו?

עדיה ליקסנברג

אתר העלייה לרגל:

בית המקדש

איפה האתר נמצא?

בירושלים

מדוע האתר מקודש, ולמי?

האתר מוקדש משום שהוא המקום בו בעבר התקיימה עבודת ה' - הקרבת הקרבנות, לשם עלו לרגל שלוש פעמים בשנה, שם שרתה שכינת ה'.
האתר מוקדש ליהודים.

הטקסט

אחי האהוב,
השנה לא נפגשנו בבית המקדש כמידי שנה בגלל מאורע שקרה לי בדרך.
כמו בכל שנה, הלכנו שרה, הילדים ואנוכי - דרך מסלול חדש בדרך לירושלים. לקראת סוף הדרך, ימים ספורים לפני החג, כשעשרות אנשים עימנו - התמוטט אחד האנשים. האיש היה קשיש שבריאותו לא יציבה, והוא חלה בדרך והתעלף באפיסת כוחות.
אחד הצעירים בחבורה, מרפא, אמר כי האיש צריך כמה ימים של מנוחה והוא לא יכול להמשיך במסע. הלבטים היו קשים. לא ידענו מה לעשות עם האיש, הרי לא היינו מוכנים לתרחיש שכזה.
בחיי לא פספסתי מצוות עליה לרגל, והמצווה הזו חשובה לי מאוד. אך מצוות בין אדם לחברו חשובה אף היא. איך יודעים מה המצווה היותר חשובה? איך בוחרים בין שתי מצוות כל כך משמעותיות?
בבוקר המחרת החלטנו, שרה ואנוכי, כי אני אשאר עם האיש ואטפל בו עד להחלמתו. מצפוני לא נתן לי להשאיר אותו כך, גם אם אדם אחר יטפל בו. הרי בגללי הוא יצא למסע מלכתחילה, אני הוא ששכנעתי אותו לעלות לירושלים למרות המחלה שעצרה בעדו תמיד.
בעת שטיפלתי בו, לא יכולתי שלא לחשוב על המקדש. דמיינתי את הכהנים הלבושים בחגיגיות, את ההמולה השמחה של העם, האווירה וההתרגשות. דמיינתי איך הייתי כעת במקדש, מקריב קרבנות, מגיש ביכורים, רוקד וצוהל בשמחה. אך השנה אין את כל אלו, השנה בחרתי להגיש טוב לאדם שהיה זקוק לי.
לאיש, יצחק שמו, לקח זמן רב להתאושש בעקבות גילו המבוגר, והתאחדנו על המשפחה בירושלים רק כמה ימים לאחר החג, וגילינו כי אתה כבר עזבת את העיר.
לכן, אחי האהוב, לא פגשתי אותך. מקווה אני כי שלומך טוב וכי המסע עבר עליכם בנעימים. אשמח לשמוע ממך בקרוב.
אוהב, אחיך אלקנה.

עדיה ליקסנברג