רבי יהודה הלוי

דמויות למשחק רבי יהודה הלוי-11.png

הידידים למסע של

שנים רבות חלם ר' יהודה הלוי להגיע לארץ ישראל. רק בגיל 65 התנאים מאפשרים למשורר להגשים את חלומו, הוא נפרד מבני משפחתו ויוצא למסע להגשמת חלומו. איך מגיעים מספרד לישראל? בספינה כמובן.

 

באותם ימים אין 'הפלגה ישירה' בין קורדובה, העיר בה גר בספרד ובין נמליה של ארץ ישראל. ר' יהודה הלוי חייב לעצור בדרך במצרים, קונקשיין אם תרצו. ב-8 בספטמבר 1140 מגיע ר' יהודה הלוי לחופיה של אלכסנדריה שבמצרים. הוא התכוון להיות שם כמה ימים, עד שימצא ספינה שיוצאת לחופיה של ישראל, בסך הכל מרחק של יום-יומיים הפלגה. אבל היהודים במצרים לא היו מוכנים לוותר כל כך בקלות על הידוען שהגיע מחו"ל, ומפה לשם ר' יהודה הלוי מבלה במצרים תשעה חודשים!

במצרים מלווים את ר' יהודה הלוי דמויות שונות, חברים משכבר הימים, אנשי שלטון, דת ועשירי מצרים – כולם רוצים להיות בקרבתו.

הסבר על המשימה

לפניכם סיפורן (האמיתי!) של הדמויות שליוו את ר' יהודה הלוי בזמן שהותו במצרים, בדרכו לארץ ישראל. קראו ולמדו על האנשים השונים, מה היה טיב היחסים בינם לבין ר' יהודה הלוי, ומה הדבר החשוב שהיה בידם. בסוף המשימה תזדקקו למידע זה!

יצחק אבן עזרא

רבי יהודה הלוי לא עשה את המסע מספרד לבדו, הצטרפו אליו יצחק אבן עזרא ואבו אלרביע בן יוסף. יצחק אבן עזרא היה בנו של אברהם אבן עזרא (שהיה משורר, פרשן המקרא ופילוסוף) וכנראה גם קרוב משפחה של יהודה הלוי: לפי המחקר הוא היה נשוי לבתו. אמנם לא ברור אם יצחק אבן עזרא המשיך להיות צמוד ליהודה הלוי לאורך כל שהותו במצרים, אבל אנו יודעים שהוא ליווה אותו בחלק מהדרך.

דמויות למשחק רבי יהודה הלוי-08.png

אהרן אלעמאני

ר' יהודה הלוי מפליג מספרד לעיר אלכסנדריה שבמצרים. ידידו הקרוב של יהודה הלוי באלכסנדריה ומארחו הראשי היה אהרן אלעמאני, דיין העיר. אלעמאני היה מנהיג הקהילה ובעצמו משורר, תלמיד חכם ועשיר גדול. הידידות בינו לבין יהודה הלוי היא חזקה והמשורר מתארח בביתו למשך תקופה לא קצרה. חלק גדול מהשירים שכתב ר' יהודה הלוי במצרים נכתבו בביתו של אלעמאני או לכבודו. השירים מאופיינים בהערכה והערצה לאלעמאני, ובהכרת תודה על ידידותו ואירוחו. כמחווה של ידידות והערכה, אלעמאני אסף את כל השירים שנכתבו על ידי ר' יהודה הלוי או לכבודו במצרים וכרך אותך בקובץ אחד (לקובץ שירים בימי הביניים קוראים 'דיוואן').

דמויות למשחק רבי יהודה הלוי-10.png

אבו אלעלא

יהודי מנכבדי העיר אלכסנדריה. אבו אלעלא קיבל את קובץ השירים שערך אלעמאני, ושלח לרבי יהודה הלוי איגרת בה הוא כועס על עריכת הדיוואן וסבור כי יש בדבר לפגוע במוניטין ובתדמית של המשורר. הוא טען כי אנשים חושבים שזה לא ראוי למשורר נכבד לכתוב שירים בעניינים 'נמוכים' (אלעמאני פרסם את כל השירים של המשורר, גם כאלה שנחשבו מסוג פחות טוב). ראוי לציין כי אבו אלעלא התנצל עם משלוח המכתב הזה, במיוחד כי דאג מתגובת אלעמאני אם ישמע על כך.

דמויות למשחק רבי יהודה הלוי-07.png

חלפון בן נתנאל

חברו הטוב של רבי יהודה הלוי . סוחר ידוע, איש משכיל ומעורה בחיי החברה במצרים. כאשר ביקר חלפון בספרד נרקמו קשרי ידידות עמוקים בינו לבין רבי יהודה הלוי, שהיו מבוססים כנראה על עניין אינטלקטואלי וגם על מסחר. חלפון היה כנראה מי שמימן את נסיעתו של רבי יהודה הלוי למצרים, ולכן באופן טבעי הוא היה אחד ממארחיו ומי שדאג לו בזמן שהותו שם. לאחר כמה חודשים באלכסנדריה, ר' יהודה הלוי נעתר להזמנה לבקר גם בפוסטט, עיר ליד קהיר של ימינו עם קהילה יהודית גדולה. חלפון בן נתנאל ליווה את ר' יהודה הלוי בזמן המסע בין שתי הערים.

דמויות למשחק רבי יהודה הלוי-12.png

שמואל בן חנניה

ככל הנראה, טרם הגיע ריה"ל לפוסטט, נקבע שיפגוש את נכבדי המקום. ראשון להם היה דיין העיר, שמואל בן חנניה. חנניה שלח לרבי יהודה הלוי איגרת ברכה לקראת בואו, והמשורר כתב לו איגרת תשובה, בה הוא מסביר את הסיבות לעזיבתו את ספרד, ואת הרצון העז שלו להגיע לירושלים – אשר רק בה יכול למצוא יהודי מקום אמיתי. אפשר להעריך שבדבריו יש התרסה כנגד ההנהגה היהודית במצרים, אשר היה ראוי כביכול שתהיה הראשונה לעלות לארץ ישראל. רבי יהודה הלוי הוסיף פן נוסף לרצון שלו להמשיך במסע: הפחד כי הוא בסוף חייו ולא יחיה מספיק זמן כדי להגשים את מטרת בואו.

דמויות למשחק רבי יהודה הלוי-09.png

לאחר תשעה חודשים במצרים ר' יהודה הלוי מגיע שוב לאלכסנדריה ועולה על ספינה לארץ ישראל. לקראת נסיעתו נפרדים ממנו ראשי הקהילה וחבריו מפוסטט ואלכסנדריה. 
לפניכם השולחן עליו סעדו יהודה הלוי וחבריו לקראת נסיעתו. מטרתכם היא לסדר את המשתתפים סביב השולחן כך שהכללים הבאים לא יופרו:

1

רבי יהודה הלוי יושב במרכז הצד הכהה של השולחן.

4

מול מי שערך את הדיוואן יושב קרוב משפחה של רבי יהודה הלוי.

2

אבו אלעלא לא יכול לשבת ליד או מול האדם שהוא הכפיש. 

5

הסוחר לא יושב מול הדיין.

3

מימינו של רבי יהודה הלוי יושב אחד המארחים שלו. 

6

משמאל לרבי יהודה הלוי יושב מי שמימן את הנסיעה שלו למצרים.

גררו את המשתתפים בארוחה למקומותיהם לפי התנאים הרשומים למעלה. בסיום המשחק תקבלו קוד שיעביר אתכם לפעילות הבאה.

כדי לעבור למשימה הבאה הזינו את המילה שקיבלתם בסיום המשחק

זאת לא הסיסמה. יש לנסות לשחק שוב.